Øyvind Johnsen
«Kort møte-9 kunstnere -2007-2010″
07 – 11 september 2011
Agder Kunstnersenter
Arbeidet ble vist i uke 36, onsdag 7 september – søndag 11 september
kl 12.00-16.00 i galleriet.
Presentasjon av arbeidet ved kunstner Øyvind Johnsen torsdag 8 september kl 19.00.
Dette arrangementet var en del av faglig forum hos Agder Kunstnersenter.
Se eget program
Om videoarbeidet:
En samling videoer med samtidskunst som tema og Bergen som utgangspunkt, med tittel ”Kort møte – 9 kunstnere – 2007-2010”, er nå gjort tilgjengelig og tatt i bruk landet rundt. En dvd er kjøpt inn av en lang rekke biblioteker og kunst- og utdanningsinstitusjoner. Videoene er brukt i undervisning ved Kunsthøgskolen i Bergen og på seminarer innen kunsthistorie ved Universitetet i Bergen. Og de er tema i faglige fora i regi av billedkunstnere og kunstnersentre.
De ni videoene er signert billedkunstneren Øyvind Johnsen. Kunstnerne er Erling Valtyrson, Suvi Nieminen (begge Askøy), Robert Alda, Anne Knutsdatter Wille, Olav Herman Hansen, Line Christin Olaisen, Erik Joung (alle Bergen), Kjetil Berge (London) og Randi Nygård (Berlin). Videoene er fra 7 til 34 minutter lange.
I videoene tegnes et bredt og sammensatt bilde av de enkelte kunstnerne og hva det vil si å jobbe som kunstner. Kunstnerne snakker om egne verk og prosjekter, om kunstneriske prosesser, om teknikker og uttrykksformer, om hvordan det kan ha seg at noen blir kunstnere og om hvorfor de selv arbeider med kunst.
Alle opptak er gjort hjemme hos kunstnerne eller i atelierene deres. I videoene deler de tanker om kunst og samfunn i et større perspektiv. Det snakkes om det lokale kontra det nasjonale og internasjonale. Og om fortid kontra nåtid. En lang rekke kunstverk gjengis i videoene, innen maleri, tegning, grafikk, skulptur, installasjon, fotografi og video. Spekteret av kunstneriske uttrykk er stort. Slik gis et innblikk i sentrale områder av norsk samtidskunst.
Øyvind Johnsens utgangspunkt for videoprosjektet var at kolleger ikke så ofte og gjerne snakker om egen kunst og hva som opptar dem. Han var nysgjerrig og ønsket å komme enkelte kunstnere nærmere, og å tegne et bilde annerledes enn det media gjerne serverer. Å formidle kunnskap var vesentlig.
Samtidig skulle samtalene med kunstnerne gi mulighet for ettertanke. Kort møte-videoene er derfor bevisst gitt en form som gir stor grad av nærhet og ro. Dermed skapes et bedre utgangspunkt for refleksjon enn det en ofte ellers gis mulighet for.
Agder Kunstnersenter ønsker å presentere dette arbeidet først ved at kunstneren kommer og presenterer verket og vil snakke om arbeidsform og erfaringer underveis i prosjektet.
AKS viser også videoarbeidet i galleriet i uke 36, slik at det er mulighet til å komme, sette seg ned i en god sofa og få et innblikk i norske samtidskunstneres tanker og erfaringer rundt sitt kunstnerskap.
Artikkel i billedkunst om videoprosjektet
Tilleggsinfo:
Videoene er produsert i tidsrommet november 2007 – juli 2010.
Intervju, opptak og redigering: Øyvind Johnsen.
Samlet spilletid: 3 timer 17 minutter.
Format: 4:3.

